راهنمای سنگ های قیمتی

راهنمای سنگ های قیمتی

برای کسانی که به دنبال اضافه کردن رنگ به مجموعه جواهرات خود هستند، سنگ های قیمتی رنگی انتخابی عالی است. از یاقوت کبود سلطنتی گرفته تا زمرد دلربا، سنگ های قیمتی زیادی برای انتخاب وجود دارد. جواهرات تزئین شده با سنگ های قیمتی، چه با الماس برای جلوه های چشمگیر جفت شوند و چه به سادگی پوشیده شوند.

قبل از جستجوی جواهرات رویایی خود، ایده خوبی است که کمی وقت بگذارید و تحقیقات خود را انجام دهید تا بهترین ارزش را برای بودجه خود بدست آورید.

 

نوع سنگهای قیمتی

1- یاقوت کبود

یاقوت کبود، در واقع، در طیف وسیعی از رنگ ها (به غیر از قرمز) وجود دارد – نه تنها نوع آبی که ما بیشتر می شناسیم. هنگامی که ما به یاقوت کبود اشاره می کنیم، تمایل به توصیف یک یاقوت کبود آبی دارد، با این حال، هنگامی که صحبت از رنگ های دیگر به میان می آید، آنها به عنوان یاقوت کبود صورتی، یاقوت کبود زرد و غیره شناخته می شوند.

مهمترین جنبه در تخمین ارزش یاقوت کبود رنگ است. آنها رنگ مشخص خود را از آثار کروم، آهن، تیتانیوم و سایر عناصر کلیدی دریافت می کنند. یاقوت‌های کبود با رنگ آبی خالص، مطلوب‌ترین و آنهایی که با اشباع واضح دیده می‌شوند، نگین‌های باکیفیت محسوب می‌شوند. به همین ترتیب، یاقوت‌های کبود که تیره‌تر به نظر می‌رسند، کمتر مطلوب و در نتیجه ارزش کمتری دارند.

 

2- زمرد سبز

مطلوب ترین زمردها آنهایی هستند که اشباع شده و روشن با رنگ سبز مایل به آبی تا سبز به نظر می رسند. مانند بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر، رنگ یکی از مهم ترین عواملی است که برای تعیین ارزش استفاده می شود. مطلوب ترین زمردها آنهایی هستند که شفافیت بالایی دارند و رنگی زیبا و یکنواخت در کل نگین دارند.

مانند بیشتر سنگ های قیمتی رنگی، شفافیت زمرد با چشم درجه بندی می شود. انتظار می‌رود که زمرد دارای آخال‌های متعدد یا شکاف‌های شکسته سطحی باشد، بنابراین زمرد بدون هیچ گونه درجات قابل مشاهده برای چشم (بدون عیب) بسیار نادر در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل است که بیشتر زمردها به منظور افزایش رنگ و بهبود شفافیت آنها درمان می شوند.

 

3- یاقوت سرخ

آیا می دانستید که یاقوت سرخ و یاقوت کبود یک ماده معدنی هستند؟ هر دو از انواع کوراندوم معدنی هستند، با این حال رنگ آن چیزی است که این دو سنگ قیمتی را از هم متمایز می کند. یاقوت کبود به دلیل وجود آثار کوچک تیتانیوم و آهن آبی است، در حالی که یاقوت قرمز رنگ زیبای خود را در نتیجه سطوح بالای کروم دریافت می کند. مانند سایر سنگ های قیمتی رنگی، رنگ مهم ترین جنبه در نظر گرفته می شود و باید انتظار داشت که شامل آن شود. یاقوت‌هایی با رنگ قرمز روشن، متوسط ​​تیره تا رنگ قرمز کمی ارغوانی، مطلوب‌ترین در نظر گرفته می‌شوند. آنهایی که به نظر می رسد رنگ فوق العاده ای دارند و “چشم تمیز” به نظر می رسند، قیمت بالاتری دارند.

 

4- الماس زرد

آیا می دانستید که الماس ها دارای طیف رنگی هستند، نه فقط انواع بی رنگی که ما می شناسیم و دوست داریم؟ الماس‌های زرد در واقع یکی از دلخواه‌ترین الماس‌های رنگی هستند و می‌توانند قیمت‌هایی را به همان اندازه، اگر نگوییم بالاتر از نوع بی‌رنگ، بالا ببرند. الماس هایی که در پایین مقیاس درجه بندی رنگ برای الماس های بی رنگ یافت می شوند در واقع حاوی رگه هایی از رنگ زرد هستند. این الماس های کم رنگ زرد نیز در پایین مقیاس درجه بندی رنگ الماس زرد ظاهر می شوند. مقیاس درجه بندی رنگ الماس زرد در محدوده Y-Z قرار می گیرد و در رنگ زرد تیره/فانتزی به پایان می رسد. تصور می‌شود که الماس‌های زردی که زنده‌تر و رنگ‌های غنی‌تر هستند، مطلوب‌تر هستند، با این حال، این به ترجیحات شخصی نیز مربوط می‌شود.

Share this Post: