انواع سنگ های قیمتی برای تجارت

انواع سنگ های قیمتی برای تجارت

سنگ های قیمتی انواع مختلفی دارند که هر کدام به دلیل ویژگی های خاص خود شناخته شده اند که در ادامه به ویژگی ها و خواص هر کدام می پردازیم.

سنگ زمرد: زمرد اصلی رنگ خالص دارد و فلاش رنگی را نشان نمی‌دهد. اما زمرد طبیعی چند برق به نام آتش را منعکس می کند، این سنگ ها در برابر حرارت ضعیف هستند و ممکن است در اثر گرما ترک بخورند. . زمردهای تقلیدی مانند رنگین کمان رنگ های مختلفی را نشان می دهند و قابل تشخیص هستند. از این سنگ ها برای درمان بیماری معده و صرع استفاده می شود. از جوشانده زمرد برای درمان سرطان نیز استفاده می شود.

یشمزمرد یشم بلند: یشم بلند یکی دیگر از انواع سنگ زمرد است که تنوع رنگی بالایی دارد و قیمت آن بسیار بالاست. این سنگ خاصیت ضد استرس و اضطراب دارد و در تشنج نیز کاربرد دارد.

فیروزه: فیروزه به طور طبیعی در کوه ها و صخره ها بر اساس آب تشکیل می شود و آلومینیوم و مس نیز در شکل گیری آن نقش دارند. سنگ فیروزه به دلیل وجود آب دارای منافذ است، از این سنگ در ساخت جواهرات استفاده زیادی می شود. از خواص دارویی فیروزه می توان به بهبود عملکرد قلب و چشم اشاره کرد.

الماس: الماس یکی از کمیاب ترین سنگ های قیمتی در جهان است. این سنگ های قیمتی شفاف و بی رنگ هستند و در طبیعت به رنگ های مختلف یافت می شوند، اما به طور کلی از نظر ساختار تفاوتی ندارند، الماس قرمز تنها در آفریقای جنوبی و غرب استرالیا یافت می شود. الماس صورتی کمیاب تر است و بالاترین وضوح و کیفیت را نشان می دهد. الماس خواص درمانی زیادی دارد و از تشکیل سنگ کلیه، مثانه و کیسه صفرا جلوگیری می کند و در بهبود عملکرد مغز، مخچه و سیستم عضلانی نیز موثر است.

اوپال و یاقوت، سنگهای قیمتی معروف
یاقوت کبود: یاقوت کبود به اشکال مختلف مانند قرمز، زرد، یاقوت کبود و سبز استخراج می شود. یاقوت کبود یک سنگ قیمتی است که در ساخت انگشتر استفاده می شود.

یاقوت: یاقوت دارای ساختار خاصی است که با قرار گرفتن در کنار سنگ های دیگر خراشیده می شود، یاقوت ناخالص با دانه های ریز سیاه نگین اصلی است و بدون ناخالصی و مرغوبیت بسیار کمیاب است. از این سنگ ها برای درمان بیماری های قلبی، تقویت کلیه ها و بهبود عملکرد سیستم گردش خون استفاده می شود.

گوهر سنگ عقیق: عقیق از نوارهای کلسدونی و کوارتز مکرر تشکیل شده است. این کانی ها نقش مهمی در تشکیل اکسیدهای فلزی در این سنگ ها دارند و باعث می شوند سنگ عقیق به رنگ های مختلف در طبیعت ظاهر شود. معروف ترین نوع این سنگ عقیق یمنی یا یمنی است که یکی از گران قیمت ترین عقیق ها می باشد. یکی از ویژگی های سنگ عقیق اصل این است که شیشه را خراش نمی دهد و با آتش نمی سوزد. از این سنگ برای درمان مشکلات تمرکز و حافظه و تنظیم گردش خون استفاده می شود.

سنگ های قیمتی در کدام مناطق ایران برای تجارت وجود دارد؟
در ایران بیشتر سنگ‌های قیمتی به صورت سنگ‌ریزه و مواد رسوبی در بستر رودخانه، سنگ‌های ایلام و سیلان از این طریق تشکیل می‌شوند. برخی از سنگ ها مانند مروارید اصلی حیوان از صدف و کهربا از صمغ درختان ساخته می شود. از مناطق مهم تشکیل گوهرها می توان به نیشابور، کرمان، آذرشهر، ایلام، قم، خراسان، همدان، اصفهان، کردستان و سمنان اشاره کرد.

Share this Post: